Handicap u bukmachera - czym jest i jak wpływa na szansę wygranej?

28.06.2019

Zakłady sportowe zapewniają dawkę emocji, bo oczekiwanie na rozstrzygnięcie wytypowanych meczów wiąże się z nadzieją na wygraną i obawą przed porażką. To prawie jak tak, gdy obserwujemy potyczkę swojej ulubionej drużyny, wierzymy, że zwycięży, ale i obawiamy się odmiennego, mniej optymistycznego scenariusza. Na szczęście, za sprawą handicapu można znacząco zwiększyć swoje szanse na końcowy triumf. Na czym to polega?

Handicap - co to takiego?

Oznacza dodawanie bądź odejmowanie bramek lub punktów, dzięki czemu rywalizujące ze sobą drużyny mają podobne szanse na wygraną. Po prostu, jeśli mamy do czynienia z zespołem wyraźnie silniejszym niż drugi, to ten słabszy zyskuje “przewagę” doliczaną do wyniku. Weźmy przykład z naszego podwórka i mecz: Legia Warszawa - Zagłębie Sosnowiec. Faworytem jest oczywiście stołeczny zespół, lecz handicap wynosi 0:3 dla gości, co oznacza, że jeszcze przed rozpoczęciem meczu piłkarze z Sosnowca mają trzy bramki przewagi. W przypadku zwycięstwa Legii 1:0 lub 2:0 tak naprawdę obowiązuje wynik ustalony przez handicap, a więc Legia - Zagłębie 2:3.

Handicap - jakie znamy rodzaje?

Na polskim rynku bukmacherskim dostępne są najczęściej handicapy europejskie, lecz coraz częściej pojawia się oferta handicapów azjatyckich. Czym się różnią? Pierwszy z wymienionych pozwala na obstawienie trzech wariantów: zwycięstwa gospodarzy (1), remisu (x) lub wygranej gości (2), przy czym używa się tu wyłącznie liczb całkowitych (np. +2.0, -3.0).

W azjatyckim mamy do wyboru dwie opcje - wygraną gospodarzy (1) bądź gości (2), nie ma zaś możliwości postawienia na remis. Jeśli mecz nie zakończy się zwycięstwem żadnej z drużyn, kupon jest anulowany (DNB - draw no bet). Oznacza to w konsekwencji, że drużyna, na którą postawiliśmy, nie może przegrać, bo i my polegniemy. Warto również wspomnieć o tym, że w przypadku handicapu azjatyckiego można użyć nie tylko liczb całkowitych, ale również połówek (+0.5, -2.5) oraz ćwiartek (-0.35, +0.75).

Dlaczego warto korzystać z handicapów?

Niezależnie od tego, czy skorzystamy z opcji handicapu europejskiego, czy azjatyckiego, mamy pewność większej atrakcyjności podczas obstawiania meczów. To również wiąże się z mniejszymi marżami bukmacherów, co jest korzystniejsze dla graczy, bo zwiększa ich wygrane. Co ciekawe, handicapy umożliwiają bezpieczniejszą grę, bo przykładowo zastosowane handicapu ćwiartkowego daje sporą szansę na zwrot co najmniej połowy zakładu, nawet wtedy, gdy trochę pomylimy się co do wyniku.

Obstawiając więc mecze, warto eksperymentować, co oznacza, że poza standardowym typowaniem, dobrze jest spróbować swoich sił z opcją handicapową. A czy będzie to handicap azjatycki, czy europejski, to już zależy od nas.

Redakcja
Breaking
Pierwszy gol Cristiano Ronaldo w barwach...